0
TI-84Plus Programmable Graphing Calculator, 10-Digit LCD
$139.00
Preloaded with software, including Cabri Jr. interactive geometry software. Up to ten graphing functions defined, saved, graphed and analyzed at one time. Advanced functions accessed through pull-down display menus. Horizontal and vertical split screen options. I/O port for communication with other TI products. Power Source(s): Battery; Display Notation: Graphic; Number of Display Digits: 10; Display Characters x Display Lines: 16 x 8.
100 in stock
| +/- Switch Key: | No |
|---|---|
| Amortization: | Yes |
| Backspace Key: | No |
| Base Number Calculations: | Yes |
| Bond Calculations: | No |
| Calculators Display Type: | LCD |
| Calculators Memory: | 24KB RAM; 480KB Flash ROM |
| Case: | Hard Slide Case |
| Cash Flow Calculations: | Yes |
| Complex Number Calculations: | Yes |
| Confidence Interval Calculating: | Yes |
| Cost/Sell/Margin: | No |
| Currency Exchange Function: | No |
| Date Calculations: | No |
| Decimal Function: | No |
| Depreciation Calculations: | No |
| Display Characters Height: | 3.8 mm |
| Display Characters x Display Lines: | 16 x 8 |
| Display Notation: | Graphic |
| Display Window Resolution: | 96 x 64 |
| Double Zero Key: | No |
| Entry Logic: | Algebraic |
| Equation Editor: | Yes |
| Fraction Calculations: | No |
| Fraction/Decimal Conversions: | No |
| Global Product Type: | Graphing Calculators |
| Grand Total Key: | No |
| Graphing Functions: | Differential Equations; Histogram; Parametric; Plot; Zoom |
| Higher Mathematical Functions: | Calculus; Polynomial Equations |
| Hyperbolic Functions: | Yes |
| Hypothesis Testing: | Yes |
| Interest Rate Conversion: | Yes |
| I/O Port: | Yes |
| Item Count Function: | No |
| Levels of Parentheses: | Unlimited |
| Linear Regression: | No |
| Loan Calculation: | No |
| Logical (Boolean) Operations: | Yes |
| Markup/Down Key: | Yes |
| Matrices: | Yes |
| Metric Conversion: | No |
| Number of Display Digits: | 10 |
| Package Includes: | Batteries; Hard-Slide Case; USB Cable |
| Percent Add-On/Discount: | No |
| Percent Key(s): | No |
| Polar-Rectangular Conversion: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Battery |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Probability (Random Number): | No |
| Programming Steps: | Subroutines |
| Replacement Batteries: | AAA |
| Simultaneous Equations: | Yes |
| Size: | 3.38 x 7.5 |
| Square Root Key: | No |
| Tax Calculation: | No |
| Time-Value-of-Money: | Yes |
| Time/Date: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Trig/Log Functions: | Yes |
| Variable Regression: | No |
| Variable Statistics: | One; Two |
Additional information
| Weight | 0.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.50 × 2.10 in |


Reviews
There are no reviews yet.