0
Tippi Micro-Gel Fingertip Grips, Assorted Sizes, 10/Pack
$12.38
Maximize your productivity with Tippi Micro Gel Grips. Our ergonomic finger grips increase efficiency when handling papers and other daily tasks. The gel grips are designed to permit better grip-ability. Tippi grips will boost your hand’s ability to perform everyday tasks while reducing stress to its muscles and joints. Assorted SizesIncludes two each of Size 3 (X-Small), three each of Size 5 (Small), three each of Size 7 (Medium) and two each of Size 9 (Large). Material(s): Thermoplastic Elastomers(TPE); Size Group: Assorted; Open End Inside Diameter: 0.56″; 0.63″; 0.69″; 0.75″; Color(s): Assorted.
100 in stock
| Color Assortment: | Blue;Red;Clear;Green |
|---|---|
| Color(s): | Assorted |
| Global Product Type: | Ventilated Fingertip Pads |
| Material(s): | Thermoplastic Elastomers(TPE) |
| Open End Inside Diameter: | 0.56"; 0.63"; 0.69"; 0.75" |
| Package Includes: | (10) Grip in 4 Sizes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | Assorted |
| Special Features: | Assorted SizesIncludes two each of Size 3 (X-Small), three each of Size 5 (Small), three each of Size 7 (Medium) and two each of Size 9 (Large). |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 1.50 in |


Reviews
There are no reviews yet.