0
TRADITION Upright Vacuum SC888K, 12″ Cleaning Path, Chrome/Red
$512.38
TRADITION™ upright is CRI Silver certified by the Carpet and Rug Institute. Designed with a chrome hood for added durability in the toughest environments. Lowers cost of ownership with a 2,000 hour motor and chrome brushroll with replaceable bristle strips. Quick Kleen™ fan chamber helps diagnose and clear clogs for easy maintenance. Increase productivity with less downtime with a 6.1 qt disposable bag and 50-foot cord. Current: 7 A; Tank Capacity: 6.1 qt; Color(s): Chrome/Red; Cleaning Path: 12″.
100 in stock
| Body Material: | Chrome Steel Motor Hood/Plastic |
|---|---|
| Cleaning Path: | 12" |
| Color(s): | Chrome/Red |
| Compliance Standards: | CRI Seal of Approval |
| Cord Length: | 50 ft |
| Current: | 7 A |
| Dust/Dirt Cup: | No |
| Filter Type(s): | Premium Allergen Synthetic |
| Footnote 1: | Retains up to 99% of pollens and dust |
| Footnote 2: | Quick Kleen®—Removable, clear fan chamber lets you check at a glance if unit needs service; Fan can be changed in minutes and fan chamber can be cleaned on-site |
| Footnote 3: | Vibra Groomer I & II®—Lifetime lubricated and sealed ball bearing roll |
| Furniture Guard: | Yes |
| Global Product Type: | Upright Vacuum Cleaners |
| Headlight: | No |
| Height Adjustment: | Six-Position |
| On-Board Tools: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Replacement Bag: | Sanitaire® 63213B10 |
| Replacement Bags Unit: | 5/Pack |
| Replacement Belt: | Sanitaire® 52100C12 |
| Replacement Belt Unit: | 2/Pack |
| Tank Capacity: | 6.1 qt |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 21.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.50 × 8.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.