0
Unstopables In-Wash Scent Booster Beads, Fresh Scent, 24 oz Pour Bottle, 4/Carton
$153.31
These small laundry scent beads work inside your washing machine, giving your laundry up to 12 weeks of freshness. Before adding clothes, simply shake as many scent beads as desired into the cap, and then toss into the washer drum. Use scent booster beads along with your laundry detergent and fabric softener for long-lasting freshness. Application: Laundry Booster; Applicable Material: Fabric; Chemical Compound: PEG (Perfume Carrier); Fragrances; Methyl Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate (Odor Blocker); Colorants; Scent: Fresh.
100 in stock
| Applicable Material: | Fabric |
|---|---|
| Application: | Laundry Booster |
| Chemical Compound: | PEG (Perfume Carrier); Fragrances; Methyl Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate (Odor Blocker); Colorants |
| Global Product Type: | Laundry Boosters |
| Physical Form: | Beads |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Pour Bottle |
| Scent: | Fresh |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 24 oz |
Additional information
| Weight | 7.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.50 × 11.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.