0
Water Force, 24″ x 17 ft x 6″
$1,852.94
Quick Dam Water Force is a portable self-rising barrier that contains and controls flood water. Simply roll it out in desired location and watch it rise with the flow of oncoming water. Height: 6″; Length: 17 ft; Width: 24″; Color(s): Orange.
100 in stock
SKU: QKDQDWGWL0617
Categories: Building & MRO Supplies, Safety & Industrial, Traffic & Flood Barriers
Brand: Quick Damâ„¢
| Color(s): | Orange |
|---|---|
| For Use With: | Fresh Water; Salt Water |
| Global Product Type: | Flood Barriers |
| Height: | 6" |
| Length: | 17 ft |
| Material(s): | PVC Canvas |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 24" |
Additional information
| Weight | 10.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 11.00 in |
Be the first to review “Water Force, 24″ x 17 ft x 6″” Cancel reply
Related products
-
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Top Bound, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 11, Red/Red
$9.66 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 50/Box
$15.73 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 100/Box
$16.61 Add to cart -
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Two-Piece Prong Fastener, 3″ Capacity, 8.5″ x 11″, Red/Red
$10.93 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.