WIDE Landscape Format Writing Pad, Medium/College Rule, (40) Assorted Color 11 x 8.5 Sheets, 3/Pack
$31.41
Take notes in style with our notepad collection! Tired of notebooks that cramp your workspace? These innovative notepads are designed in a landscape orientation, making them perfect for desks, desktops, and even airplane trays. Heavyweight recycled paper for a sustainable note-taking experience. The lined sheets run the long direction of the pad for a comfortable writing experience, and a red margin line keeps your notes organized. Each pad comes micro-perforated for easy tear-out at a convenient 11″ x 8.5″ size. Upgrade your note-taking game with these stylish and sustainable notepad options! Pocket Sized: No; Pad-Binding Type: Stapled; Taped; Pad-Binding Edge: Top; Number of Subjects/Sections: 1.
100 in stock
| Back-Cover Material: | Chipboard |
|---|---|
| Clippings Receptacle: | Slide-Out Tray |
| Color Family: | Multicolor |
| Color(s): | Black/Silver |
| Cord Length: | 6 ft |
| Disclaimer Statement: | Sheet capacities are based on 20-lb. bond. Note: As more heads are added to a punch, the sheet punching capacity decreases. |
| Global Product Type: | General Purpose Pads |
| Global Product Type: | Electric 3-Hole Punches |
| Green Information: | Paper contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Headband Strip Color: | White/Black |
| Hole Diameter: | 9/32" |
| Hole Size: | 9/32" |
| Number of Holes: | 3 |
| Number of Subjects/Sections: | 1 |
| Operating Method: | Electric |
| Pad-Binding Edge: | Top |
| Pad-Binding Type: | Stapled; Taped |
| Pad-Spine Width: | 11" |
| Pad Length: | 9.5" |
| Pocket Sized: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | AC Adapter |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Punch Shape: | Round |
| Sheet-Ruling Color: | Blue |
| Sheet Basis Weight (lb): | 15 lb Bond |
| Sheet Capacity: | 28 |
| Sheet Color: | Assorted |
| Sheet Color Assortment: | Blue; Orchid; Pink |
| Sheet Perforation Details: | Micro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type: | Medium/College Rule |
| Sheet Ruling Size: | 9/32" |
| Sheet Size: | 11 x 8.5 |
| Sheets per Pad: | 40 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 1.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.40 × 0.63 in |


Reviews
There are no reviews yet.