0
Wireless Ambidextrous Optical USB Mouse, 2.4 GHz Frequency/33 ft Wireless Range, Left/RIght Hand Use, Black
$25.23
Flexible and convenient control with 1,600 DPI precision. The ambidextrous design makes it perfect for left- or right-handed users and gives you wireless USB connectivity. Two buttons give you easy left and right clicks, and the scroll wheel will help you with precise line-by-line document scrolling. You’ll know when to change the included battery with the low battery indicator. The mouse is portable with the USB dongle storage. Connector/Port/Interface: USB 2.0; Left/Right Hand Use: Left/Right; Mouse Technology: Optical; Wired/Wireless: Wireless.
100 in stock
| Batteries Included: | Yes |
|---|---|
| Batteries Required: | Yes |
| Buttons: | 2 |
| Color(s): | Black |
| Connector/Port/Interface: | USB 2.0 |
| Frequency: | 2.4 GHz |
| Global Product Type: | Wireless Mice |
| Left/Right Hand Use: | Left/Right |
| Low Battery Indicator Light: | Yes |
| Maximum Wireless Range: | 33 ft |
| Mouse Technology: | Optical |
| Operating System Compatibility: | ChromeOS™; Chromebook; macOS® 10.5 and Later; Windows® 10,11 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size: | 2.3 x 1.5 x 3.9 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Batteries Required: | (1) AA |
| Wired/Wireless: | Wireless |
Additional information
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.88 × 1.90 in |

Reviews
There are no reviews yet.