Dark Chocolate Peanut Butter Almonds, 1.2 oz Pouch, 10/Box
$33.27
Snacks with no strings attached—SkinnyDipped® Dark Chocolate Peanut Butter Almonds are made with 100% real, always delicious ingredients. Each almond is whole roasted with a kiss of maple sugar and a touch of sea salt. Next, they’re SkinnyDipped in a thin layer of ethically sourced, artisan dark chocolate and finished with a hint of peanut butter, so you get more almond in every bite and just enough chocolate to make your day sweeter. Packed with plant-based protein, fiber, healthy fats, magnesium, antioxidants and Vitamin E, each serving is an indulgent but healthy snacking option. Take them with you wherever life takes you! Food Type: Nuts; Flavor: Dark Chocolate Peanut Butter; Capacity (Weight): 1.2 oz; Sugar Free: No.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 1.2 oz |
|---|---|
| Compliance Standards: | Kosher Certified; USDA Certified Organic |
| Contains Crustacean/Shellfish: | No |
| Contains Dairy: | Yes |
| Contains Eggs: | No |
| Contains Fish: | No |
| Contains Nuts: | Yes |
| Contains Sesame: | No |
| Contains Soy: | Yes |
| Disclaimer Statement: | Processed on equipment that also processes peanuts, other tree nuts, soy and wheat. |
| Flavor: | Dark Chocolate Peanut Butter |
| Food Type: | Nuts |
| Global Product Type: | Nuts |
| Gluten Free: | Yes |
| Kosher: | Yes |
| Non-GMO: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Pouch |
| Sugar Free: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Vegan: | No |
Additional information
| Weight | 1.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.48 × 4.62 in |


Reviews
There are no reviews yet.