All-Star Hybrid-Backpack, 6.2 x 18.4, Gray
$154.50
The Solo All-Star Hybrid Backpack Duffel Bag will be the MVP for all your travel needs. Part of the Varsity Collection, this hybrid bag comes with convertible backpack straps which conveniently store away, you can carry this bag on your back or as a duffel. This bag features a large compartment which opens flat. A zipper compartment along the inside cover allows easy storage for a laptop or tablet, and two additional outer zipper pockets allow for essentials to be within easy reach. A separate shoe laundry compartment with exterior zipper runs along one end of the bag, and the other sides all feature convenient carry handles. Each zipper features a sports pull tag and the lightweight nylon construction makes this bag easy to carry. An adjustable padded shoulder strap attaches to D-rings on either end, allowing for various carrying options. Meets standard airline carry-on requirements. Color(s): Gray; Color Family: Gray; Material(s): Polyester; Metal; Nylon; Carrying Handle: Yes.
100 in stock
| Belt Loop: | No |
|---|---|
| Carrying Handle: | Yes |
| Checkpoint Friendly: | Yes |
| Closure Type: | Zipper |
| Color Family: | Gray |
| Color(s): | Gray |
| Expansion: | No |
| Global Product Type: | Backpacks |
| Height: | 18.4" |
| Length: | 12" |
| Lining: | Nylon; Polyester |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Polyester; Metal; Nylon |
| Number of Compartments: | 3 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | Yes |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheels: | No |
| Width: | 6.2" |
Additional information
| Weight | 2.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.20 × 18.40 in |
Related products
-
Pocket Size Monthly Planner Refill, 6 x 3.5, White Sheets, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$14.13 Add to cart -
Workstyle Compact Deskpad, 17.75 x 11, White Sheets, Pink Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$23.49 Add to cart -
Contempo Lite Academic Year Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.87, Black Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$24.09 Add to cart -
WorkStyle Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.75, Pink Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$16.29 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.