Arsenal 5080L Fleece-Lined SCBA Mask Bag with Drawstring Closure, 8.5 x 8.5 x 14, Red
$49.19
The Arsenal 5080L SCBA Mask Bag with drawstring closure is a respirator storage bag for firefighters and other applications requiring a self-contained breathing apparatus system. Made with incredibly durable 1,000D nylon and fleece lining to protect expensive SCBA masks and full or half face respirators. The soft brushed polyester fleece lining is designed to protect mask lenses and equipment from scratches and wear. The easy-open drawstring closure and wide opening makes for quick access to respirator masks on the go. A spring-loaded steel clasp makes it easy to attach this PPE bag to your bunker gear, belt, backpack or other gear.This turnout gear bag features reflective accents for enhanced visibility. Storm drain ventilation on the bottom makes sure any water or moisture drains, keeping your mask dry. Ideal for workers who require SCBA respiratory protection in industries such as firefighting, mining, oil and gas and manufacturing. Capacity: 13 L. For Use With: SCBA Mask; Color(s): Red; Color Family: Red; Material(s): Nylon.
100 in stock
| Belt Loop: | No |
|---|---|
| Carrying Handle: | No |
| Checkpoint Friendly: | No |
| Closure Type: | Drawstring |
| Color Family: | Red |
| Color(s): | Red |
| Depth: | 8.5" |
| For Use With: | SCBA Mask |
| Global Product Type: | PPE Storage Bags |
| Height: | 14" |
| Lining: | Fleece |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Nylon |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | No |
| Special Features: | Capacity: 13 L |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheels: | No |
| Width: | 8.5" |
Additional information
| Weight | 0.40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.50 × 1.00 in |
Related products
-
Warm ‘N Chewy Gluten-Free Oatmeal/Chocolate Chip Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart -
Sweet ‘N Salty Gluten-Free Dark Chocolate Sea Salt Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart -
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.