0
Contura Receptacle, 1 gal, Stainless Steel
$106.94
Surface-mount on toilet partition or wall. Waste Receptacle Type: Sanitary Napkin Bin; Material(s): Stainless Steel; Application: Sanitary Napkin Disposal; Interior Volume Capacity: 1 gal.
100 in stock
SKU: BOB270
Categories: Carrying Cases, Cleaners & Detergents, Drape Sheets, Facility Maintenance, Feminine Care Dispensers & Receptacles, First Aid & Health Supplies, Furniture, Garment Racks & Hangers, Hangers/Hooks, Indoor Waste Receptacles, Janitorial & Facilities, Office, Pad Folios, Paint, Graffiti & Gum Removers, Personal Care, Personal Hygiene Products, Restroom Cleaners & Accessories, Restroom Mirrors, Soap Dispensers, Soaps & Dispensers, Toilet Seat Cover Dispensers, Towel Dispensers, Towels, Tissues & Dispensers, Waste Receptacles & Lids
Brand: Bobrick
| Application: | Sanitary Napkin Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Silver |
| Color(s): | Stainless Steel |
| Depth: | 3.81" |
| Finish: | Satin |
| Global Product Type: | Sanitary Napkin Waste Bins |
| Height: | 10" |
| Interior Volume Capacity: | 1 gal |
| Lid Type: | Clamshell |
| Material(s): | Stainless Steel |
| Opening Type: | Top Door |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 67% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 67% |
| Waste Receptacle Type: | Sanitary Napkin Bin |
| Width: | 7.5" |
Additional information
| Weight | 2.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 4.25 in |
Be the first to review “Contura Receptacle, 1 gal, Stainless Steel” Cancel reply
Related products
-
Gummi Bears, 12 Assorted Fruit Flavors, 36 oz Bag
$10.91 Add to cart -
Festival Coat Stand with Umbrella Holder, Five Knobs, 13.97 x 14 x 73.62, Gray
$199.03 Add to cart -
One-Part Guest Check Pad, One-Part (No Copies), 3.35 x 4.94, 100 Forms/Pad, 12 Pads/Pack
$23.66 Add to cart -
Employee Personnel File Jacket, Unpunched, Straight Tab, Letter Size, Blue, 20/Pack
$9.97 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.