0
EL344RB Metric Conversion Wallet Calculator, 10-Digit LCD
$28.69
Metric conversions–making everyday life in today’s world a little easier. Sized and powered for calculations anywhere. Protective wallet case for carry-with convenience. Power Source(s): Battery; Solar; Display Notation: Numeric; Number of Display Digits: 10; Calculators Memory: 3-Key.
100 in stock
| +/- Switch Key: | Yes |
|---|---|
| Amortization: | No |
| Backspace Key: | No |
| Base Number Calculations: | No |
| Bond Calculations: | No |
| Calculators Display Type: | LCD |
| Calculators Memory: | 3-Key |
| Case: | Wallet |
| Complex Number Calculations: | No |
| Confidence Interval Calculating: | No |
| Cost/Sell/Margin: | No |
| Currency Exchange Function: | No |
| Date Calculations: | No |
| Decimal Function: | No |
| Depreciation Calculations: | No |
| Display Characters Height: | 10 mm |
| Display Notation: | Numeric |
| Double Zero Key: | No |
| Equation Editor: | No |
| Fraction Calculations: | No |
| Fraction/Decimal Conversions: | No |
| Global Product Type: | Basic Calculators |
| Grand Total Key: | No |
| Green Information: | Twin Power (uses solar power, except in low light conditions where battery power turns on. Also, battery is mercury- and lead-free). |
| Hyperbolic Functions: | No |
| Hypothesis Testing: | No |
| Interest Rate Conversion: | No |
| Item Count Function: | No |
| Linear Regression: | No |
| Loan Calculation: | No |
| Logical (Boolean) Operations: | No |
| Markup/Down Key: | Yes |
| Matrices: | No |
| Metric Conversion: | Yes |
| Number of Display Digits: | 10 |
| Package Includes: | Battery; Wallet Case |
| Percent Add-On/Discount: | Yes |
| Percent Key(s): | No |
| Polar-Rectangular Conversion: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Battery; Solar |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Probability (Random Number): | No |
| Replacement Batteries: | Silver Oxide |
| Simultaneous Equations: | No |
| Size: | 2.75 x 4.68 |
| Square Root Key: | Yes |
| Tax Calculation: | No |
| Time-Value-of-Money: | No |
| Time/Date: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Trig/Log Functions: | No |
| Variable Regression: | No |
Additional information
| Weight | 0.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.60 × 0.70 in |

Reviews
There are no reviews yet.