0
ENVY Inspire 7955e All-in-One Printer, Copy/Print/Scan
$283.00
Work, learn and create with HP ENVY Inspire 7955e all in one printer. The printer that prints everything so that you can tackle anything, from high-quality photos to office documents. Save time and paper when printing every day and business documents with automatic two-sided printing. Add a custom message with two-sided 4″ x 6″ photo printing from the HP Smart app. Machine Functions: Copy; Print; Scan; Printing Type: Inkjet; Maximum Print Speed (Black): 15 ppm; Maximum Print Speed (Color): 10 ppm.
100 in stock
| Accepts Paper Size: | 4" x 6"; 4" x 12"; 5" x 7"; 8" x 10"; Envelope; Executive; Letter; Statement |
|---|---|
| Auto Document Feed/Sheets: | 35 |
| Auto Duplexing Functions: | Yes |
| Borderless Printing: | Yes |
| B&W or Color Output: | Color |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Copying Speed (Black): | 22 cpm |
| Copying Speed (Color): | 16 cpm |
| Depth: | 20.5" |
| Dual Access Capability: | Yes |
| Duplex Printing: | Automatic |
| First Page Out: | 18 s |
| Global Product Type: | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Grayscale Halftones: | 256 |
| Height: | 9.17" |
| Individual Ink Cartridges: | Yes |
| LCD Display Format: | 2.7" Color Capacitive Touchscreen |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Machine Functions: | Copy; Print; Scan |
| Maximum Copies: | 50 |
| Maximum Copy Size (W x H): | 8.5 x 14 |
| Maximum Memory: | 256 MB |
| Maximum Paper Size: | 8 x 10 |
| Maximum Print Speed (Black): | 15 ppm |
| Maximum Print Speed (Color): | 10 ppm |
| Memory Card Compatibility: | No |
| Model Name/Number: | ENVY Inspire 7955e |
| Monthly Duty Cycle (Pages): | 1,000 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100Base-TX Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Chrome OS™; Mac® OS X 10.13; Windows® 7, 10 |
| Package Includes: | HP 64 Setup Black Instant Ink Ready Cartridge; HP 64 Setup Tri-Color Instant Ink Ready Cartridge; HP Advanced Glossy and Matte Photo Inbox Pouch; Ink Caution Flyer; Power Cord; Reference Guide; Regulatory Flyer; Setup Guide |
| Paper Input: | 125 Sheet Tray |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 125 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Consumption: | 14 W Peak |
| Power Requirements: | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 1200 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 4800 x 1200 dpi |
| Processor Speed: | 800 MHz |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Reduction/Enlargement Range [Max]: | 400% |
| Reduction/Enlargement Range [Min]: | 25% |
| Scan Resolution (Width x Height): | 1200 x 1200 dpi |
| Secure Print Function: | No |
| Standard Memory: | 256 MB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight: | 17.9 lbs |
| Width: | 18.11" |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 22.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.03 × 10.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.