EZTouch Reduced Effort Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
$51.03
Designed for the way you work, the EZTouch® Reduced Effort Stapler simplifies stapling tasks. Innovative, EZ one-motion design requires 50% less effort than traditional models, which is especially important for individuals who staple frequently throughout the day or are plagued with arthritis. Smooth, easy-touch mechanism delivers the same overall feel and quiet operation of a traditional stapler while exceling at low-sheet counts. Soft-grip surfaces enhance the feel and improve overall control for both desktop and handheld use. For best performance, use Swingline® S.F.® 4® Premium Staples. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: Yes; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Black |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Full-Size Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25" |
| Material(s): | Plastic; Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Replacement Staples: | Swingline® 35108, 35440, 35481, 35556 |
| Sheet Capacity: | 20 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Top |
| Tacking: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | Standard |
Additional information
| Weight | 1.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.19 × 1.98 in |

Reviews
There are no reviews yet.