0
GaN USB-A/USB-C Wall Charger with Cable, 100 W, 4 Ports, White
$119.97
Great for a central charging station at the office or at home, this compact and powerful hub can charge multiple devices at once using the USB-C and USB-A ports. This StaplesĀ® USB-A and USB-C Wall Charger includes innovative GaN technology to fully charge smartphones and tablets faster than standard chargers without the risk of overheating. Take this charger anywhere with a foldable and ultra-portable wall plug. For Device Type: Mobile Devices; Adapter/Charger Type: Wall Charger; Power Source(s): AC Wall Outlet; Connector/Port/Interface: USB-A; USB-C.
100 in stock
SKU: WLBST62314
Categories: Adapters/Chargers, Batteries & Electrical Supplies, Carrying Cases, Cases, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools, Furniture, Janitorial & Facilities, Office, Technology
Brand: Staples TECH
| Adapter/Charger Type: | Wall Charger |
|---|---|
| Adapters/Chargers Capacity: | 100 W |
| Charging Cable Type: | 6.5 ft USB-C to USB-C 2.0 Cable (Included) |
| Color(s): | White |
| Connector/Port/Interface: | USB-A; USB-C |
| For Device Type: | Mobile Devices |
| Global Product Type: | AC Adapters & Wall Chargers |
| Package Includes: | 6.5 ft USB-C to USB-C 2.0 Cable |
| Ports/Amps: | 4 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | AC Wall Outlet |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 1.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 2.10 in |
Be the first to review “GaN USB-A/USB-C Wall Charger with Cable, 100 W, 4 Ports, White” Cancel reply
Related products
-
Time Cards for Acroprint, Amano and Lathem Time Clocks, One Side, 3.38 x 9, 200/Pack
$17.66 Add to cart -
Premium Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 1″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 50/Box
$16.80 Add to cart -
Literature Floor Display Rack, 22.8 x 19.69 x 36.61, White/Woodgrain
$738.77 Add to cart -
Gummi Bears, 12 Assorted Fruit Flavors, 5 lb Bag
$24.99 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.