0
GeoSafari Jr. Kidscope, Ages 5 and Up, 3x Magnification, Blue
$44.99
Introductory microscope for kids! The perfect microscope to deepen scientific investigation through the introduction of microscope slides! Budding scientists can use this microscope to view incredible images 3x larger, using two extra-large eyepieces and an easy-focus knob for a crystal-clear view and frustration-free experience every time. Instrument Grade: Kids; Eyepiece Type: Dual-View; Eyepiece Magnification: 3x; Field of View (FOV): 0.03 mm.
100 in stock
| Age Recommendation: | Ages 5 and Up |
|---|---|
| Arms Included: | No |
| Asynchronous Control: | No |
| Back Color: | Black |
| Back Height Adjustment: | Yes |
| Back Height Maximum: | 9" |
| Back Surface Material: | Self-Skinning Polyurethane Foam |
| Back Surface Material Family: | Plastic |
| Back Width Maximum: | 14.5" |
| Base/Frame Color: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Tubular Steel |
| Batteries Included: | No |
| Batteries Required: | 3 AAA |
| Battery Operation Time (Max): | 2.5 hours |
| Caster/Glide Details: | Glides |
| Color Family: | Blue |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Blue |
| Compliance Standards: | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Dual-Action Tilt: | No |
| Dual-Clutch Posture Control: | Yes |
| Eyepiece Magnification: | 3x |
| Eyepiece Type: | Dual-View |
| Field of View (FOV): | 0.03 mm |
| Frame Material: | Plastic |
| Global Product Type: | Drafting & Task Stools |
| Global Product Type: | Kids Activity Microscopes |
| Illuminator Details: | LED Light |
| Illuminator Type: | Electric Lamp |
| Instrument Grade: | Kids |
| Instrument Stage Type: | Simple (Plain) |
| Integral Lumbar Support: | No |
| Knee Tilt: | No |
| Multi-Task Control: | No |
| Overall Height Maximum: | 35" |
| Overall Height Minimum: | 17" |
| Package Includes: | (15) Printed Slides with (4) Images Each; Science Guide |
| Pneumatic Seat Height Adjustment: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Posture Lock: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Recommended Application Area(s): | Assembly/Repair & Technical Task |
| Seat Color: | Black |
| Seat Depth Maximum: | 16.25" |
| Seat Glide Mechanism: | Yes |
| Seat Height Maximum: | 35" |
| Seat Height Minimum: | 17" |
| Seat Surface Material: | Self-Skinning Polyurethane Foam |
| Seat Surface Material Family: | Plastic |
| Seat Width Maximum: | 16.25" |
| Synchronized Knee Tilt: | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Variable Synchro-Tilt: | No |
| Weight: | 1.65 lb |
| Weight Capacity: | Supports Up to 250 lb |
Additional information
| Weight | 1.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.60 × 7.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.