0
Glow Poly Hanging File Folders, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Assorted Colors, 12/Box
$36.46
Speed up filing and document searches with these easy-to-identify, letter-size hanging files in assorted colors. These hanging folders are water-resistant and made for long-term wear-and-tear due to their durable poly material. Five tab positions and included clear tabs and blank inserts allow you to customize your files. Folder Size Type: Letter; Folder Color: Assorted; Color Family: Multicolor; Folder Color Assortment: Bright Blue; Bright Green; Bright Orange; Bright Pink.
100 in stock
| Color Family: | Multicolor |
|---|---|
| Compartments per Folder: | 1 |
| Dividers per Folder: | 0 |
| Fasteners per Folder: | 0 |
| File Tab Cut: | 1/5-Cut |
| File Tab Position: | Assorted |
| Folder Color: | Assorted |
| Folder Color Assortment: | Bright Blue; Bright Green; Bright Orange; Bright Pink |
| Folder Height: | 9.5" |
| Folder Material: | Polypropylene |
| Folder Size Type: | Letter |
| Folder Width: | 13" |
| Global Product Type: | Hanging File Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 2.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.65 × 1.82 in |

Reviews
There are no reviews yet.