Glutton Recycling Station, Four-Stream, 92 gal, Plastic, Blue
$1,632.61
Support your facility’s recycling program, help reduce labor costs, and improve worker well-being with this all-in-one high-capacity and multifunctional recycling and waste unit. Includes restrictive opening tops, symbol label pack, and word label pack in three languages (English, French and Spanish). Hinged lid allows easy access during emptying. Four-Stream Glutton Recycling Station—Two Glutton containers, four Slim Jim 23-gallon containers, one hinged lid frame, eight restrictive-opening tops (4 circles, 2 paper slots, 1 square, 1 triangle) and one label pack. Waste Receptacle Type: Indoor Recycling Bin; Material(s): Plastic; Application: Indoor Recycling; Indoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 92 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor Recycling; Indoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Blue |
| Color(s): | Blue |
| Depth: | 24" |
| Global Product Type: | Indoor Recycling Bins |
| Height: | 35.5" |
| Interior Volume Capacity: | 92 gal |
| Lid Type: | Clamshell with Top Slot & Hole |
| Material(s): | Plastic |
| Opening Type: | Top Paper Slot; Top Can/Bottle Hole; Top Landfill Hole; Top Organic Waste Hole |
| Package Includes: | (2) Glutton Containers; (4) Slim Jim Containers; (1) Hinged Frame; (1) Label Pack |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Special Features: | Four-Stream Glutton Recycling Station—Two Glutton containers, four Slim Jim 23-gallon containers, one hinged lid frame, eight restrictive-opening tops (4 circles, 2 paper slots, 1 square, 1 triangle) and one label pack. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor Recycling Bin |
| Width: | 53" |
Additional information
| Weight | 67.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 25.38 in |

Reviews
There are no reviews yet.