0
HeartSine AED Rugged Watertight Carry Case, 11.5″ x 6″ x 6″, Yellow/Black/White
$260.35
Keep your HeartSine® AED protected and ready for action with this rugged carry case. Designed for durability and portability, this tough, compact case safeguards your life-saving equipment from dust, water, and harsh environments while ensuring it’s always accessible when needed. For Use With: HeartSine® AED; Color(s): Yellow/Black/White; Color Family: Yellow; Material(s): Plastic.
100 in stock
SKU: AOHCARG01
Categories: Carrying Cases, Cases, First Aid & Health Supplies, First Aid Kits, Janitorial & Facilities, Office, Safety & Industrial, Workplace Safety & PPE
Brand: CARDIACT™
| Belt Loop: | No |
|---|---|
| Carrying Handle: | Yes |
| Checkpoint Friendly: | Yes |
| Closure Type: | Hinged Lid; Latch |
| Color Family: | Yellow |
| Color(s): | Yellow/Black/White |
| Depth: | 6" |
| For Use With: | HeartSine® AED |
| Global Product Type: | Defibrillator Cases |
| Height: | 6" |
| Length: | 13.5" |
| Lining: | Foam |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Plastic |
| Maximum Device Size: | 1.9" |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | No |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheels: | No |
| Width: | 11.5" |
Additional information
| Weight | 4.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 6.00 in |
Be the first to review “HeartSine AED Rugged Watertight Carry Case, 11.5″ x 6″ x 6″, Yellow/Black/White” Cancel reply
Related products
-
Pressboard Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 14, Black/Black
$11.08 Add to cart -
Pressboard Report Cover, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 11, Black/Black
$8.42 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 100/Box
$16.61 Add to cart -
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Top Bound, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 14, Light Blue
$12.38 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.