0
Home/Office Surge Protector with Rotating Plug, 6 AC Outlets, 8 ft Cord, 720 J, White
$17.99
Protects electronics from harmful power fluctuations, such as surges and spikes. Provides the convenience of much-needed additional outlets. Heavy-duty cord and quality construction ensure long-lasting protection. 360° Rotating Plug. Number of Outlets: 6 AC; Joules Of Surge Protection: 720 J; Lines: 3; Protection Type: Power.
100 in stock
SKU: BLKBE10600008R
Categories: Batteries & Electrical Supplies, Business Cards, Cables, Carrying Cases, Cases, Computer Hardware & Accessories, Food, Foodservice, Furniture, Hubs, Janitorial & Facilities, Lamps, Networking, Cables & Accessories, Office, Paper & Printable Media, Room Accessories, Snacks, Surge Protectors, Technology
Brand: Belkin®
| Color(s): | White |
|---|---|
| Compliance Standards: | cUL Listed; UL Listed |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | $15,000 Limited |
| Cord Length: | 8 ft |
| Global Product Type: | Surge Protectors |
| Joules Of Surge Protection: | 720 J |
| Lines: | 3 |
| Noise Protection: | Up to 43 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Number of Outlets: | 6 AC |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Protection Type: | Power |
| Special Features: | 360° Rotating Plug |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 1.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 12.00 in |
Be the first to review “Home/Office Surge Protector with Rotating Plug, 6 AC Outlets, 8 ft Cord, 720 J, White” Cancel reply
Related products
-
Floradoodle Weekly/Monthly Professional Planner, Floral Artwork, 11 x 8.5, Black/White Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$35.14 Add to cart -
Workstyle Compact Deskpad, 17.75 x 11, White Sheets, Pink Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$23.49 Add to cart -

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart -
Harmony Weekly/Monthly Poly Planner, 8.81 x 7.88, Pink Cover, 13-Month: Jan 2026 to Jan 2027
$30.79 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.