0
LED Aluminum Flashlight, 3 AAA Batteries (Included), Black
$48.28
A smart flashlight to keep around. This tactical Roughneck flashlight features a Cree LED that gives off 320 lumens, and includes three lighting modes (high, low, strobe). The aircraft-grade aluminum body holds up through anything and the AAA batteries are easy to replace when the time comes. Battery Type: Alkaline; Flashlights Type: Standard; Power Source(s): 3 AAA Batteries (Included); Bulb Type: LED.
100 in stock
| Batteries Included: | Yes |
|---|---|
| Battery Type: | Alkaline |
| Bulb Type: | LED |
| Color(s): | Black |
| Flashlights Type: | Standard |
| Global Product Type: | Standard LED Flashlights |
| Package Includes: | (3) AAA Alkaline Batteries; Holster |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | 3 AAA Batteries (Included) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Projection Distance: | 146 m |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 1.61 in |

Reviews
There are no reviews yet.