0
Pivot Plug Surge Protector, 12 AC Outlets, 8 ft Cord, 4,320 J, Gray
$44.84
The ideal solution to protect all your sensitive electronic equipment. Pivoting outlet style easily accommodates multiple AC adapters. Superior circuitry and components deliver reliable, long-term performance. Detachable cord-management clip reduces clutter. LED indicators show power status at a glance. Number of Outlets: 12 AC; Joules Of Surge Protection: 4,320 J; Lines: 5; Multimedia Protection: Coax/Tel/Modem.
100 in stock
| Color(s): | Gray |
|---|---|
| Compliance Standards: | cUL Listed; UL Listed |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | $300,000 |
| Cord Length: | 8 ft |
| Depth: | 2.13" |
| Diagnostics/Alarm/Status Light: | LED Surge & Wiring Indicator Lights |
| Global Product Type: | Surge Protectors |
| Height: | 13.75" |
| Jacks/Ports: | RJ11 |
| Joules Of Surge Protection: | 4,320 J |
| Lines: | 5 |
| Multimedia Protection: | Coax/Tel/Modem |
| Noise Protection: | EMI/RFI Noise Filtration |
| Number of Outlets: | 12 AC |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Protection Type: | Coax; Modem; Phone; Power |
| Response Time: | 1 ns |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 7.4" |
Additional information
| Weight | 2.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.40 × 2.10 in |

Reviews
There are no reviews yet.