0
Plastic Tumblers, Squat, 5 oz, Clear, 20 Bag, 25 Bags/Carton
$160.00
Disposable substitute for traditional glassware. It is designed to use in weddings, parties, bars, nightclubs, or at any other social event. Squat—Also perfect as mini-trifle or for food sampling. A wider base makes it very stable and prevents it from tipping over. Cup Type: Cold Cup; Interior Volume Capacity: 5 oz; Material(s): Plastic; Material Type: Plastic.
100 in stock
SKU: SVV405
Categories: Breakroom Supplies, Condiments, Cups, Cups & Lids, Food, Foodservice, Materials Handling & Storage, Safety & Industrial, Sweeteners, Trailers, Wagons & Wheelbarrows
Brand: Savvi Serve™
| Color Family: | Clear |
|---|---|
| Color(s): | Clear |
| Cup Type: | Cold Cup |
| Global Product Type: | Barware |
| Interior Volume Capacity: | 5 oz |
| Material(s): | Plastic |
| Material Type: | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | Squat—Also perfect as mini-trifle or for food sampling. A wider base makes it very stable and prevents it from tipping over. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 9.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.38 × 5.98 in |
Be the first to review “Plastic Tumblers, Squat, 5 oz, Clear, 20 Bag, 25 Bags/Carton” Cancel reply
Related products
-
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
WorkStyle Stitched Monthly Planner, 11 x 8.5, Sunbaked Clay Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$13.51 Add to cart -
WorkStyle Monthly Desk Pad Calendar, 21.75 x 17, White Sheets, Teal Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$26.49 Add to cart -
Sweet ‘N Salty Gluten-Free Dark Chocolate Sea Salt Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.