0
Poly String and Button Envelope, String/Button Closure, 8.5 x 14, Clear, 3/Pack
$22.92
Horizontally oriented, booklet envelope is ideal for transporting files. Durable polypropylene construction is moisture- and tear-proof. Elastic string and riveted button closure stands up to regular use. Seam Type: Weld; Flap Type: Cheese Blade; Security Tinted: No; Opening: Open Side.
100 in stock
| Color Family: | Clear |
|---|---|
| Color(s): | Clear |
| Envelopes/Mailers Closure: | String & Button |
| Expansion: | 1" |
| Exterior Dimensions: | 8.5" x 14" |
| Exterior Material(s): | Poly |
| Flap Type: | Cheese Blade |
| Global Product Type: | Specialty Envelopes |
| Opening: | Open Side |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Seam Type: | Weld |
| Security Tinted: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Window Position: | Full Front |
| Window Size: | 12 x 9 |
Additional information
| Weight | 0.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.10 × 0.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.