0
Premium Hand Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
$52.20
Control stapling better with this specialty hand stapler. Soft materials increase user comfort and the top-loading design makes staples easy to insert. Holds a full strip of Swingline S.F.® 4® Premium Staples and offers extremely easy stapling up to its full sheet capacity. Integrated safety loop for security cables (cable sold separately) makes the stapler ideal for countertop and common areas. Metal construction ensures lasting durability. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: Yes; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Black |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Full-Size Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25" |
| Material(s): | Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Replacement Staples: | Swingline® 35108, 35450, 35556 |
| Sheet Capacity: | 20 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Top |
| Tacking: | Yes |
| Throat Depth: | 2" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | S.F.® 4® Premium |
Additional information
| Weight | 0.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.80 × 1.70 in |


Reviews
There are no reviews yet.