Professional Padfolio, Storage Pockets/Card Slots, Writing Pad, Black
$40.15
A padfolio like none other. After considering the needs of modern-day professionals, we, at Samsill, are happy to say that we’ve come up with an organizer to make your life at work more comfortable and stylish, all thanks to our well-received Samsill Professional Portfolio. To put it simply, it’s the only padfolio you’ll ever need. It uses synthetic leather that carries the feel and look of premium Napa Leather to help you make a positive and lasting first impression. Its minimalist design is a perfect fit for all environments from Fortune 500 boardrooms to university classrooms. A document pocket helps you store anything and everything from loose pages, letters and envelopes to leaflets, invites and personal IDs. A standalone business card holder can hold all your business cards in one place. Want to take some quick notes? We’ve got you covered with a refillable letter-sized writing pad (8.5″ x 11″) and a pen loop. Width: 9.75″; Depth: 0.75″; Height: 13″; Cover Material(s): Leather-Like.
100 in stock
| Accessories Included: | Writing Pad |
|---|---|
| Cover Color(s): | Black |
| Cover Material(s): | Leather-Like |
| Depth: | 0.75" |
| Global Product Type: | Notepad Organizer Folios |
| Height: | 13" |
| Inside Pockets: | (1) Pen Loop |
| Package Includes: | Writing Pad |
| Pad Size [Max]: | 8.5" x 11" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 9.75" |
Additional information
| Weight | 1.40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 1.00 in |
Related products
-
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Contempo Lite Academic Year Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.87, Black Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$24.09 Add to cart -
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.