Professional Zippered Pad Holder, Pockets/Slots, Writing Pad, Black
$62.12
After considering the needs of modern-day professionals, we, at Samsill, are happy to say that we’ve come up with an organizer to make your life at work more comfortable & stylish, all thanks to our well-received Samsill Professional Padfolio. To put it simply, it’s the only padfolio you’ll ever need. It uses synthetic leather that carries the feel & look of premium Napa Leather to help you make a positive & lasting first impression. Its minimalist design is a perfect fit for all environments from Fortune 500 boardrooms to university classrooms. The business portfolio is designed with a smart zip-around closure that ensures complete safety of all your gadgets, documents, and other business accessories kept inside. Carrying your tablet along? No problem! Our business portfolio includes a 10.1-inch built-in padded tablet sleeve that can hold most tablets out there. An expandable document pocket helps you store anything & everything from loose pages, letters & envelopes to leaflets, invites & personal IDs. A standalone business card holder can hold all your business cards in one place. Want to take some quick notes? We’ve got you covered with a refillable letter-sized writing pad (8.5″ x 11″) and a pen loop. Width: 10.75″; Depth: 1.75″; Height: 13.13″; Cover Material(s): Leather-Like.
100 in stock
| Closure Type: | Wraparound Zipper |
|---|---|
| Cover Color(s): | Black |
| Cover Material(s): | Leather-Like |
| Depth: | 1.75" |
| Global Product Type: | Notepad Organizer Folios |
| Height: | 13.13" |
| Inside Pockets: | (1) Expandable Document Pocket; (1) Pen Loop; (1) Zippered Security Section |
| Pad Size [Max]: | 8.5" x 11" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 10.75" |
Additional information
| Weight | 1.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 1.50 in |
Related products
-
Weekly Appointment Book, 11 x 8.25, Navy Cover, 13-Month: Jan 2026 to Jan 2027
$39.72 Add to cart -
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
Contempo Lite Academic Year Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.87, Black Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$24.09 Add to cart -
Workstyle Compact Deskpad, 17.75 x 11, White Sheets, Pink Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$23.49 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.