0
Rock Salt De-Icing Salt, 50 lbs Bag, 50/Pallet
$675.10
Rock Salt, also known as sodium chloride, is the simplest ice melt option. Melts to 25° F. Safe for concrete and vegetation when used correctly. Item may not ship as shown. Capacity (Weight): 50 lbs; Product Packaging: Bag; Quantity: 50/Pallet.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 50 lbs |
|---|---|
| Disclaimer Statement: | Item may not ship as shown. |
| Global Product Type: | Ice Melts |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bag |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 2500.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 42.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.