0
Round Waste Receptacle, 44 gal, Plastic, Gray
$52.08
A heavy-duty, round waste receptacle that’s extremely sturdy for a variety of use applications. Made from all plastic with professional-grade construction to ensure long-lasting performance. Extremely durable, will not rust, chip, or peel, even when used outdoors. The built-in handles allow for easy, non-slip lifting, and jam-proof nesting. Compatible with an optional, Boardwalk® flat-top, snap-on lid in the same size, which is sold separately. Waste Receptacle Type: Outdoor All-Purpose Waste Bin; Material(s): Plastic; Application: Outdoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 44 gal.
100 in stock
| Application: | Outdoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Gray |
| Color(s): | Gray |
| Diameter: | 23.75" |
| Global Product Type: | Outdoor All-Purpose Waste Bins |
| Handle: | Side |
| Height: | 31.63" |
| Interior Volume Capacity: | 44 gal |
| Material(s): | Plastic |
| Opening Size: | 23.75" dia |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Related Lid: | Boardwalk® 44GLWRLIDGRA |
| Shape: | Round Cylinder |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Outdoor All-Purpose Waste Bin |
Additional information
| Weight | 12.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.00 × 24.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.