0
Scoot Three Shelf Utility Cart, Metal, 3 Shelves, 1 Bin, 300 lb Capacity, 31″ x 18″ x 38″, Black/Silver
$782.00
Safco’s Scoot Utility Cart is a mobile office cart built with a pure steel construction and a powder coat finish for durability. This modern style all-purpose cart has a unique hole pattern design. The office cart features a side pocket for active files and an angled handle allowing for flexible movement in any direction. Mobile cart on 3″ over-sized wheels holds up to 100 lbs per shelf. Material(s): Powder-Coated Steel; Steel; Overall Material Type: Metal; Color(s): Black/Silver; Color Family: Black.
100 in stock
| Bin Color(s): | Black/Silver |
|---|---|
| Bin Quantity: | 1 |
| Caster/Wheel Features: | Twin-Wheel |
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Caster/Wheel Size: | 3" |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black/Silver |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Door Quantity: | 0 |
| Global Product Type: | General Utility Carts |
| Handle Quantity: | 2 |
| Height (Max): | 38" |
| Lock: | No |
| Material(s): | Powder-Coated Steel; Steel |
| Maximum Weight Capacity: | 300 lb |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Shelves: | 3 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 18" |
| Overall Material Type: | Metal |
| Overall Width: | 31" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shelf Capacity (Weight): | 100 lb |
| Shelf Type(s): | Fixed |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
Additional information
| Weight | 50.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 6.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.