Square and Rectangular Wastebasket, 88 qt, Steel, Charcoal
$239.00
These puncture-resistant, heavy-duty steel receptacles are an essential and durable solution for any workspace. Designed to withstand daily use, they feature color-coordinated vinyl bumper tops that protect furniture from damage and no-mar polyethylene feet to safeguard floors from scuffs and scratches. The raised 1″ bottom helps prevent heat transfer to the floor, promoting a cleaner, more efficient environment. Finished with a tough powder coat for added durability, these receptacles offer both strength and style. Ideal for offices, workshops, or industrial settings, they are built to last and keep your workspace neat and organized. Waste Receptacle Type: Indoor All-Purpose Waste Bin; Material(s): Steel; Application: Indoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 88 qt.
100 in stock
| Application: | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Gray |
| Color(s): | Charcoal |
| Depth: | 11" |
| Finish: | Powder Coated |
| Global Product Type: | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height: | 29.5" |
| Interior Volume Capacity: | 88 qt |
| Material(s): | Steel |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Width: | 20.75" |
Additional information
| Weight | 14.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 29.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.