0
Super Stitch Blend Mop Heads, Cotton/Synthetic, Large, Red
$97.49
The Rubbermaid® Commercial Super Stitch Blend Mop has a blend of 4-ply cotton and synthetic fibers for higher absorbency and more launderings than cotton mops, and has looped ends and a yarn tailband to reduce tangling and fraying for improved performance. The synthetic mesh headband resists moisture retention so the mop head can dry between uses. Color-coded to help minimize cross-contamination. These mop heads are suitable for use in commercial and industrial applications. Mop Head Type: Wet Mop; Application: Floor Maintenance; Mop Head Style: Looped End; Mop Head Size: Large.
100 in stock
| Application: | Floor Maintenance |
|---|---|
| Global Product Type: | Wet Mop Heads |
| Headband Color: | Red |
| Headband Size: | 5" |
| Mop Head Color: | Red |
| Mop Head Material: | Cotton; Synthetic |
| Mop Head Size: | Large |
| Mop Head Style: | Looped End |
| Mop Head Type: | Wet Mop |
| Package Includes: | Includes six wet mop heads per case |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 4.10 in |

Reviews
There are no reviews yet.