0
SureHook Nine-Section Hanging Folder, 9 Sections, 5.25″ Capacity, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Blue
$38.84
Features SureHook® technology with revolutionary built in tension springs. Rods and hooks are stronger and sturdier with less bending. Folders stay on rails and slide with ease. Preprinted indexed A-Z tabs in assorted positions. Rip-proof tape reinforced gusset tops. Includes 10 self-adhesive blank labels. Folder Size Type: Letter; Max Folder Expansion: 5.25″; Folder Color: Blue; Color Family: Blue.
100 in stock
| Color Family: | Blue |
|---|---|
| Compartments per Folder: | 9 |
| Dividers per Folder: | 8 |
| Fasteners per Folder: | 0 |
| File Tab Cut: | 1/5-Cut |
| File Tab Position: | Assorted |
| Folder Color: | Blue |
| Folder Size Type: | Letter |
| Global Product Type: | Hanging File Pockets |
| Green Information: | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Max Folder Expansion: | 5.25" |
Additional information
| Weight | 0.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 1.30 in |

Reviews
There are no reviews yet.