0
Ultimate Surge Protector, 7 AC Outlets, 4 ft Cord, 2,000 J, Black
$33.99
Create a central area for plugging in electronic components. High-quality, highly reliable surge and spike protector is great for sensitive equipment like home theater systems. Integrated safety covers help prevent accidents with unused receptacles. Number of Outlets: 7 AC; Joules Of Surge Protection: 2,000 J; Lines: 1; Multimedia Protection: Coax.
100 in stock
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | $75,000 Lifetime |
| Cord Length: | 4 ft |
| Depth: | 4.8" |
| Diagnostics/Alarm/Status Light: | Grounded LED; Protection LED |
| Global Product Type: | Surge Protectors |
| Height: | 1.5" |
| Housing Material: | Plastic |
| Jacks/Ports: | Type F Coax |
| Joules Of Surge Protection: | 2,000 J |
| Lines: | 1 |
| Multimedia Protection: | Coax |
| Number of Outlets: | 7 AC |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Protection Type: | Power |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volts/Amperes: | 120 V; 15 A |
| Width: | 16.5" |
Additional information
| Weight | 1.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.80 × 1.69 in |

Reviews
There are no reviews yet.