0
Varsity Fountain Pen, Medium 1 mm, Black Ink, Clear/Black Barrel
$3.73
Advanced liquid ink system and genuine stainless steel nib guarantee smooth writing. Fashionable, no-maintenance fountain-pen is pre-filled and easy to use. See-through ink reservoir lets you know when you’re running low. Pen Sub-Brand & Product Family: Varsity®; Pen Type: Fountain Pen; Pen Style: Stick; Pen Tip Type: Fountain Nib.
100 in stock
| Barrel Color: | Clear/Black |
|---|---|
| Cap Color: | Black |
| Color Family: | Black |
| Color Family: | Gray |
| Color(s): | Gray |
| Crown Size: | 0.5" |
| Erasable Ink: | No |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Fountain Pens |
| Global Product Type: | High Capacity Staplers |
| Grip Type: | Smooth |
| High Capacity Stapling: | Yes |
| Ink Color: | Black |
| Leg Size: | 0.63" |
| Material(s): | Metal |
| Package Includes: | (500) Staples |
| Pen Style: | Stick |
| Pen Sub-Brand & Product Family: | Varsity® |
| Pen Tip Type: | Fountain Nib |
| Pen Type: | Fountain Pen |
| Pocket Clip: | Yes |
| Point Size: | 1 mm |
| Point Size Type: | Medium |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Refillable: | No |
| Replacement Staples: | Swingline® 90009 |
| Sheet Capacity: | 120 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Front |
| Tacking: | No |
| Throat Depth: | 2.75" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | LightTouch™ Heavy-Duty |
| Visible Ink Supply: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.63 × 0.44 in |

Reviews
There are no reviews yet.