0
Whitney Bookcase, Three Shelves, 31.75w x 14d x 48.25h, White
$112.08
The Thomasville® Whitney Bookcase features a solid wood base with snowy white antimicrobial laminate surfaces. The antimicrobial addition reduces the growth of bacteria. The bookcase adds a chic mid-century modern style to your home office while providing ample space to shelve your books, folders and binders. It is a perfect pairing with Thomasville® Whitney writing desk and Thomasville® Whitney lateral file to complete your office renovation. Color(s): White; Color Family: White; Material(s): Laminate; Wood; Number of Shelves: 3.
100 in stock
SKU: TVFSPLSWHBKTV
Categories: Bookcases, Bookcases & Shelving, Carrying Cases, Cases, Furniture, Office
Brand: Thomasville®
| Color Family: | White |
|---|---|
| Color(s): | White |
| Global Product Type: | Standard Multi-Shelf Bookcases |
| Material(s): | Laminate; Wood |
| Number of Shelves: | 3 |
| Overall Depth: | 14" |
| Overall Height: | 48.25" |
| Overall Width: | 31.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Series Name: | Thomasville® Whitney Series |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 55.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 6.50 in |
Be the first to review “Whitney Bookcase, Three Shelves, 31.75w x 14d x 48.25h, White” Cancel reply
Related products
-
Premium Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 1″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 50/Box
$16.80 Add to cart -
Employee Personnel File Jacket, Unpunched, Straight Tab, Letter Size, Blue, 20/Pack
$9.97 Add to cart -
Bill of Lading – Short Form for Up to Ten Articles, Three-Part Carbonless, 8.5 x 6.94, 50 Forms Total
$9.62 Add to cart -
Premium Self-Adhesive Two-Prong Paper Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Brown, 100/Box
$42.02 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.