0
Wide Format Professional Coated Bond, 2″ Core, 36 lb Bond Weight, 36″ x 100 ft, Matte White
$134.44
High-resolution coating for precise line drawings and sharp, spot color printouts. Produces crisp, vivid images without smearing or smudging. Lint-free and protectively sealed for long-term storage. Meets or exceeds OEM specifications. Sheet/Roll Size: 36″ x 100 ft; Paper Basis Weight (lb): 36 lb Bond; Paper/Media Color(s): White; Color Family: White.
100 in stock
SKU: AIP2589
Categories: Audio Visual Equipment & Accessories, Beverages & Beverage Dispensers, Cameras, Sensors & Recorders, Card Readers, Carrying Cases, Cases, Computer Hardware & Accessories, Computer Keyboards & Mice, Correction Tapes, Data Storage Media & Supplies, Docking Stations, Electronics, Foodservice, Headsets, Keyboards, Mice, Microphones, Milk, Mobile Devices, Mobile Devices and Accessories, Mouse Pads & Wrist Rests, Office, Office Paper, Paper & Printable Media, Roll Paper, Safety & Industrial, Security & Surveillance, Security and Surveillance Accessories, Security and Surveillance Systems and Accessories, Speakers, Technology, Telephones & Telephone Accessories, Web Cameras/Webcams, Writing & Correction Supplies
Brand: Alliance
| Brightness Rating (US): | 95 |
|---|---|
| Color Family: | White |
| Global Product Type: | Wide Format Drafting Rolls |
| Machine Compatibility: | Wide-Format Inkjet Printers; Wide-Format Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb): | 36 lb Bond |
| Paper Finish: | Matte |
| Paper/Media Color(s): | White |
| Paper Roll Core Size: | 2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Rolls Per Unit: | 1 |
| Sheet/Roll Size: | 36" x 100 ft |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 10.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.60 × 4.60 in |
Be the first to review “Wide Format Professional Coated Bond, 2″ Core, 36 lb Bond Weight, 36″ x 100 ft, Matte White” Cancel reply
Related products
-
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Abyss Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month(Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.