High-Security Healthcare Cleaning Cart, Metal, 4 Shelves, 1 Bin, 22″ x 48.25″ x 53.5″, Black
$1,437.21
The Rubbermaid Commercial High Security Utility Cart is specially designed for cleaning healthcare facilities and more. These utility carts feature Lock ‘N Go bucket attachments and locking cabinet doors on both sides of the service cart. Made from easy-to-clean, non-rusting aluminum and structural web plastic construction, it is designed for use with all Rubbermaid Commercial Microfiber Products. The utility cart includes a large 7-1/4 cubic foot locking cabinet area, rubber tool grips to hold handles upright, 4-inch quiet casters and 8-inch wheels, comfort grip handles, 2 removable 10 quart disinfecting caddies, a lobby dust pan/vacuum holder and 4 hooks to hold up to 4 safety signs. These utility carts are Joint Commission-compliant (JCAHO) to meet Environment of Care Standard 3.10.3 with locking doors and hood. Material(s): Steel; Overall Material Type: Metal; Color(s): Black; Color Family: Black.
100 in stock
| Bin Color(s): | Yellow |
|---|---|
| Bin Quantity: | 1 |
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Door Quantity: | 0 |
| Global Product Type: | Janitorial Carts |
| Green Information: | Packaging contains recycled content. |
| Handle Quantity: | 2 |
| Height (Max): | 53.5" |
| Lock: | No |
| Material(s): | Steel |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Shelves: | 4 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 48.25" |
| Overall Material Type: | Metal |
| Overall Width: | 22" |
| Package Includes: | (1) PVC-Lined Fabric Bag |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shelf Type(s): | Fixed |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | (2) Non-Locking Non-Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
Additional information
| Weight | 70.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.00 × 23.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.