Medium Embossed Tent Cards, White, 8.5 x 2.5, 2 Cards/Sheet, 50 Sheets/Box
$32.54
Add a personal touch to parties, events, meetings and celebrations with custom-printed place cards you can print at home. These tent cards feature premium, heavyweight cardstock that stands up to frequent folding, making them perfect for use as place cards, on buffets or as product description cards at boutiques, trade shows or farmers markets. Ultra-fine perforations let you separate cards cleanly and easily and are pre-scored. Personalize and print with our free designs and templates at Avery Design & Print. Bright vibrant colors and sharp clear text can be printed on both sides for a polished, professional look that will add a special feel to any event. 8.5″ x 11″ sheets for laser and inkjet printers. Embossed Design with Sure Feed®—Designed for a reliable print feed. Paper Color(s): White; Finished Card Size: 8.5″ x 2.5″; Card Quantity: 100; Sheet Quantity: 50.
100 in stock
| Beverage Type: | Coffee |
|---|---|
| Card Quantity: | 100 |
| Cards Per Sheet: | 2 |
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Finished Card Size: | 8.5" x 2.5" |
| Flavor: | Signature Blend |
| Footnote 1: | 2 cards/sheet, 50 sheets/box |
| For Use With: | Keurig® K-Cup® System |
| Global Product Type: | Blank Tent Cards |
| Global Product Type: | Coffee K-Cups |
| Machine Compatibility: | Inkjet Printers; Laser Printers |
| Package Includes: | (50) Sheets, Each Sheet: (2) Cards |
| Paper Color(s): | White |
| Paper Type: | 65 lb Card Stock |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | K-Cup® |
| Roast Type: | Light |
| Sheet Quantity: | 50 |
| Sheet Size: | 8.5 x 11 |
| Special Features: | Embossed Design with Sure Feed®—Designed for a reliable print feed. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 1.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.70 × 0.60 in |

Reviews
There are no reviews yet.